Stanovisko Odborového svazu pozemní a letecké dopravy
Stanovisko Odborového svazu pozemní a letecké dopravy k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
ze dne 31.01.2025
Odborový svaz pozemní a letecké dopravy kategoricky nesouhlasí s navrženým pozměňovacím návrhem změny Zákoníku práce, který zavádí možnost zaměstnavatele dát zaměstnancům (s několika marginálními výjimkami) výpověď z pracovního poměru bez udání důvodu.
Tento návrh, kterým lze postihnout v zásadě kteréhokoli zaměstnance v České republice (s několika marginálními výjimkami) je pro Odborový svaz pozemní a letecké dopravy zcela nepřijatelný, diskriminační, ohrožující základní práva zaměstnanců, pracovní stabilitu a jistoty obživy potencionálně pro desetitisíce rodin v naší zemi.
Je nepřípustné, aby kdokoli přišel o zaměstnání bezdůvodně, jen na základě osobního rozhodnutí zaměstnavatele.
Argument předkladatele v uvedeném vládním návrhu změny Zákoníku práce je zcela iluzorní a zástupný. Je zcela iluzorní, naivní a nelogické se domnívat, že k oživení trhu práce pomůže propouštění těch zaměstnanců, kteří budou propuštěni bez udání důvodu, jelikož lze předpokládat (pakliže by byl vládní návrh míněn opravdu jako nástroj k oživení trhu), že budou propouštěni pracovně neproduktivní a neaktivní zaměstnanci, kterých se zaměstnavatel nemůže zbavit. Tito zaměstnanci pracovní trh rozhodně neoživí.
Podle (účelového, nepravdivého a nelogického) argumentu předkladatele by byli propouštěni neaktivní pouze neproduktivní zaměstnanci, což jistě trh práce neoživí.
Z uvedeného vládního návrhu zákona je zcela zřejmé, že slouží pouze jako hrozba pro jakéhokoli zaměstnance, že mu může být kdykoli dána výpověď, přičemž důvody rozhodnutí zaměstnavatele mohou být různé – například aktivita zaměstnance v odborech, nebo jakákoli aktivita zaměstnance při naplňování svých zákonných práv např. v oblasti BOZP, mzdové oblasti, nebo poukazování na protiprávní jednání /whistleblowing/ a pod. Cílem vládního návrhu zákona je tedy působit strachem na potencionálně všechny zaměstnance v republice (s několika marginálními výjimkami), že jim může být kdykoli dána výpověď.
Předložený výšeuvedený pozměňovací návrh Zákoníku práce jednoznačně snižuje právní ochranu zaměstnanců a v žádném případě nezajistí zpružnění trhu práce, kterým návrh jeho předkladatelé odůvodňují.
Odborový svaz pozemní a letecké dopravy dále konstatuje, že tímto výšeuvedeným vládním návrhem změny Zákoníku práce je porušována zásada práva zaměstnance na "uspokojivé pracovní podmínky" ve smyslu nálezu Ústavního soudu č. I. ÚS 2283/17 a porušení práva zaměstnance na "předvídatelnost práva", tedy předvídatelnost toho, na základě jaké skutečnosti mi může být dána výpověď, a tedy právo na "právní jistotu zaměstnance".
S tímto výše uvedeným souvisí sociální a ekonomická nejistota zaměstnance, což jistě přispěje k tenzi ve společnosti, včetně možné radikalizace.
Výše uvedený vládní návrh změny Zákoníku práce považujeme za porušení sociálního smíru a v případě nátlakových akcí ze strany odborů jsme připraveni se k těmto akcím připojit.
Odborový svaz pozemní a letecké dopravy vyzývá poslankyně a poslance všech politických stran, aby tento výše uvedený vládní návrh změny Zákoníku práce nepodpořili.
Odborový svaz pozemní a letecké dopravy